Majistral Sanatı Yarışması

İlk kez İstanbul Medipol Üniversite’si Eczacılık Fakültesi tarafından gerçekleştirilecek olan  “I. Ulusal Majistral Sanatı Yarışması” 19 Nisan 2020 tarihinde ALFAkon2020’de sizleri bekliyor!

Majistral ilaç hazırlama, eczacılık mesleğinin önemli bir sanatıdır. Bu nedenle majistral ilacı yalnızca bu sanatın eğitimini almış ve yeteneğini kazanmış eczacılar hazırlayabilir. Majistral ilaç hazırlamada uyulması gereken önemli ilkeler vardır ve bu ilkeler belirli bir düzen ve disiplin içerisinde yürütülmelidir. Bir eczacı, majistral ilacı hazırlamak için gerekli disipline ve yeteneğe sahiptir.

I. Ulusal Majistral Sanatı Yarışması majistral ilaç hazırlamada yetenekli, geleceğin eczacılarını arıyor!

Unutulan majistral ilaç değerimizi tekrardan hatırlamak ve majistral ilaç hazırlamanın eczacılık mesleğinin önemli bir sanatı olduğunu vurgulamak adına düzenlenen yarışmamıza  4. ve 5. sınıf eczacılık fakültesi öğrencileri katılabilir.

Ön Eleme

19 Nisan’da gerçekleştirilecek olan yarışmada yalnızca 10 kişi yarışabilecektir.

Finalistler 19 Ocak 2020 tarihinde yapılacak olan online-test ile seçilecektir.

Bu testte adayların majistral formülasyonlar hakkındaki bilgi düzeyi, süreyi etkin kullanımı ve yorumlama becerileri ölçülecektir.

Başvuru

Yarışmaya 4. ve 5. sınıf eczacılık fakültesi öğrencileri katılabilir.

Katılmak isteyen adaylar, kongre kayıt formunu doldururken “I. Ulusal MSY’ye katılmak istiyorum” kısmını işaretlemelidir.

Başvuru süreci kongre kayıt dönemi sonuna kadardır.

Başvuru işlemi tamamlanan adaylara 19 Ocak 2020 tarihinde ön eleme yapılacaktır. Ön eleme ile finale katılmaya hak kazanan 10 kişinin kongre ücretleri karşılanacaktır.

Yarışma

Kongrenin üçüncü günü yapılacak olan yarışma laboratuvar ortamında gerçekleştirilecektir.

Yarışmacılara belirli bir majistral formülasyonu içeren reçete verilecektir ve yarışmacılardan reçetedeki formülasyonu verilen süre zarfında hazırlamaları istenecektir.

Değerlendirme kriterleri; çalışma düzeni, preparat raporu, hazırlanan preparatın uygunluğudur. Jüri üyeleri tarafından değerlendirme sonucu ilk 3 belirlenecektir ve ödül töreninde açıklanacaktır. Yarışma süreci canlı yayın ile yayınlanacaktır.

Ödül

İlk 3’e sürpriz ödüller

Başvuru: 13 Aralık başlangıç Ön eleme: 19 Ocak 2020 Yarışma finali: 19 Nisan 2020 İletişim : Meryem Nur Baş, [email protected]